Szerdán politikai nyilatkozatot írtak alá a parlamenti pártok a párt- és kampányfinanszírozás átláthatóságáról. Bizonyos értelemben ez hatalmas előrelépés, úgyhogy fel is töltöttük a beszkennelt dokumentumot ide.
2008 óta foglalkozunk a párt- és kampányfinanszírozás kérdésével. Akkor kaptuk meg az Eötvös Károly Közpolitikai Intézettől a pártfinanszírozási stafétát, és azóta el sem engedtük. Kenesei Ottóval, a Magyar Politikai Párt jelöltjével indítottuk pályafutásunkat,
ami egészen odáig jutott, hogy törvénytervezetet írtunk és kampányköltéseket monitoroztunk. Ez utóbbi nem ártott, mert a pártok nyilvánvalóan megszegték az általuk hozott szabályt 2010-ben is.
De mégsem volt elég ahhoz, hogy a helyzet változzon, hiszen a pártok és kampányok költéseinek átláthatósága komoly önkorlátozást jelentene a pártok számára. Ennek ellenére, a legutóbbi választások előtt több egyeztetést szerveztünk az akkori parlamenti pártokkal. A Chatham House szabályok figyelembe vételével együtt annyit gondolom elmondhatok, hogy ezeken a tárgyalásokon volt némi mellébeszélés. És akkor finoman fogalmaztam. Összességében tehát nekem ebből a témából kicsit elegem lett.
De a TI-nak nem lehet belőle elege, mert az ügy fontos, minden kutatásunk első helyen említi, mint korrupciós kockázatot, teljesen mindegy, hogy a lakosságot kérdezik vagy komplex kvalitatív kutatást végzünk. Így tehát amikor láttuk, hogy törvény készülődik a témában, tudtuk, hogy valamilyen módon részt fogunk venni a folyamatban. Arra viszont nem számítottam, hogy megint egyeztetéseket fogunk koordinálni, hiszen azok nem hoztak eddig átütő eredményt. Mivel azonban a a kormánypártok és az ellenzék nem voltak hajlandóak leülni egymással ebben a témában, csak ide jutottunk.
Ádám (Földes, jogi igazgató) és Péter (Tausz, az üzleti programok vezetője) optimisták voltak, én inkább fásult, amikor az általunk készített politikai nyilatkozattal megérkeztünk az első egyeztetésre. Így egészen meglepett, hogy néhány technikai módosítás után minden képviselő azt mondta, vállalható számukra a szöveg, és a következő héten alá is írják. És tényleg, aláírták.
Ezzel a nulladik lépés megtörtént egy átláthatóbb szabályozás felé. Nem túl jó jel, hogy ez a nulladik lépés is hatalmas, ahhoz képest, amit az elmúlt években sikerült elérni. Hogy mennyit ér ez a nyilatkozat, meglátjuk, a tavasz folyamán töltik meg a pártok tartalommal. Mégpedig úgy, hogy szerdán a nyilatkozaton kívül elfogadtak egy listát is arról, hogy milyen kérdésekben kellene megegyezésre jutniuk. Májusban újra találkozunk a pártokkal, abban bízva, hogy a közvetítésünkkel sikerül a pontok nagy részében megegyezniük és a legkritikusabbakat értelmes vita során fogják eldönteni.
A mi feladatunk a szakmai minimum biztosítása, azaz, ha azt látjuk, hogy a készülő szabályozás eltér az elfogadott alapelvektől, azt jelezzük. Nem lesz nehéz dolgunk, a családom szerint, ha álmomból felvernek, akkor is simán végigmondom, milyen egy ideális kampányfinanszírozási rendszer. És mondják, hogy ezt a lemezemet cseréljem már ki, mert igencsak unják, annyiszor hallották. Mit ne mondjak, én is. Igazán boldog lennék, ha az őszi ülésszak végén megszabadulhatnék tőle.